image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Hükümeti Dış İlişkiler Ofisi Sorumlusu Sefin Dizeyi Uluslararası Koalisyon’a seslenerek, Kürdistan Bölgesi ile Irak’ın güvenliğini tehdit eden silahlı gruplarla mücadele etmeye çağırdı.

Sefin Dizeyi, yasaların dışına çıkan silahlı grupların son dönemde Erbil Uluslararası Havalimanı’na yönelik saldırılarını hatırlattı.

K24’e konuşan Dizeyi, “Seçime doğru gidilirken Irak’ta durumun istikrarlı olması gerekiyor ancak Irak’taki bazı sorumsuz çevrelerden duyduğumuz açıklamalar Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve halkı için rahatsız edici” dedi.

Dizeyi devamında “Çünkü bu saldırıların birinci hedefi onlardır. Teknoloji ve askeri açıdan Koalisyon’un bu tür tehditlerle mücadele etme gücü var. Bu yüzden tehditlerin, kaynağında yok edilmesi için adım atılmalı” şeklinde konuştu.

Bu gelişmeler kapsamında sorumluluğun birinci dereceden Irak hükümetinde olduğunu belirten Dizeyi açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Çünkü Irak’ın egemenlik hakkına sahiptir. Bu konuda ciddi adımlar atılmalı. Olaylar defalardır tekrarlanıyor. Ortak bir komisyon kurulmuş ve kişiler bellidir ancak bir icraatta bulunulmuyor. Bu tür davranışların önüne geçilmesi için Erbil ile Bağdat arasında  daha fazla işbirliği olmalı.”