image

PeyamaKurd - Hükümet Sözcüsü Sefin Dizeyi, Erbil ve Bağdat arasında sorunların çözümüne yönelik görüşmelerin devam ettiğini ancak Bağdat’ın somut herhangi bir adım atmadığını söyledi. Dizeyi ayrıca Bağdat kontrolünde olan Kerkük petrolünün, doğrudan İran üzerinden ihraç edilmesi yerine Kürdistan üzerinden Türkiye’ye buradan da dünya pazarına sunulmasının Erbil ve Bağdat açısından daha kazançlı olacağını söyledi

Sefin Dizeyi, Bağdat’ın Kerkük petrolünü Türkiye üzerinden ihraç etmesinin hem Bağdat hem de Erbil’in yararına olacağını söyledi.  Bağdat kontrolünde olan Kerkük petrolünün karayolları üzerinden İran’a ihraç edildiğini hatırlatan Dizeyi, “Bağdat, bu petrolden günlük yaklaşık 40-50 bin varilini tankerlerle İran’a aktarıyor ve geri kalanı yerinde kalıyor. Bu durum, Bağdat’ın Kerkük petrolünden gerekli geliri elde edemediğini gösteriyor. Bu petrolün Kürdistan’dan geçen boru hatları ile Türkiye üzerinden ihraç edilmesi her iki taraf için daha yararlı olacak” dedi.

Bağdat’ın Kürdistan havalimanlarını uluslararası uçuşlara açma konusunda da herhangi bir adım atmadığını vurgulayan Hükümet Sözcüsü, bir ay önce bu konuyla ilgili ortak bir çözüm bulunması için Erbil’e gelen Bağdat heyetiyle havalimanlarının ortak idaresi dahil her türlü çözümün görüşüldüğünü ancak bütün bunlara rağmen Bağdat’ın bu konuda da herhangi bir pratik adım atmadığını söyledi.