image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi hükümeti, Bağdat ile arasında geçen resmi tutanaklar ve toplantılara ilişkin ayrıntılı bir rapor yayımladı.

Raporda, hükümetin 2021 yılındaki bütçe payı, petrol dosyası ve sınır geçişlerinin gelirleri de dahil birçok konu bulunuyor.

Raporun girişinde Irak ile Kürdistan Bölgesi hükümeti arasında çözülmemiş sorunların arka planı, 2019 yılında dokuzuncu kabinenin oluşturulmasından, mevcut hükümetin kurulmasına kadar ki ilişkiler ve 2021 bütçe yasası taslağına ilişkin ayrıntılar yer aldı.

“Anlaşma çerçevesinde ödenmesi gereken 320 milyar dinar var”

Raporda ayrıca, eski Irak Başbakanı’nın görevden alınmasının ardından Mustafa Kazımi hükümeti ile yapılan yeni bütçe anlaşmasının ayrıntılarına da yer verildi.

Bu anlaşma çerçevesinde, Bağdat’ın Kürdistan Bölgesi’ne 320 milyar Irak dinarı verilmesi ve 2021 bütçesi kabul edilene kadar kalan harcamaların bölge hükümeti tarafından karşılanmasını içeriyordu. Raporda, bu miktarın 320 milyar dinar olduğu ve petrol ithalatı ve sınır geçişlerinden matematiksel oranlara göre belirlendiği ifade edildi.

Bu, federal hükümetin tüm petrol harcamalarını ve diğer bölgesel payları bütçeden düşürdüğü anlamına gelir. Bu tutar, kesintilerin tasfiye edilmesinin bir sonucu.

“Mesrur Barzani: Anayasa çalışması Kürt blokların katılımı olmaksızın…”

Öte yandan Kürdistan Bölgesi hükümeti, yayınladığı raporda, Irak parlamentosunda mali açığı anayasaya aykırı bir şekilde kapatılmasına da değindi.

Raporda, Kürdistan Bölgesel Hükümeti Başkanı Mesrur ​​Barzani'nin konuyla ilgili şu ifadelerine de yer verildi:

“2020 yılı mali açığı finansman kanununun, ciddi anayasal gözlemimiz, Kürt bloklarının katılımı olmaksızın, Irak Temsilciler Konseyi'nden geçirilme yöntemi, anayasanın odaklandığı denge, ortaklık ve uzlaşma ilkelerinin ihlali olarak kabul edilir.”

Ayrıca Mesrur Barzani, Kürdistan bölgesinin petrol ve mali yükümlülüklerini yerine getirmeye hala hazır olduğunu ve karşılığında tüm mali haklarını alması gerektiğini belirtti.

Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, 22 Aralık'ta, federal hükümetle bölgenin 2021 federal bütçedeki payı konusunda müzakerelerin ardından bir anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.