image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Hükümeti Uluslararası Raporları Yanıtlama Ofisi, ABD’nin 2020 yılı Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu hakkında açıklama yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada, “Kürdistan Bölgesi hükumetinin önceliği her türlü etnik ve dini ayrımcılığı ortadan kaldırmaktır” ifadesi kullanıldı.

12 Mayıs 2021 tarihinde “2020 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporunu” açıklayan ABD Dışişleri Bakanlığı, raporun Irak kısmında, dini ve etnik azınlıkların haklarının korunması ve birlikte yaşam prensipleri konusunda Kürdistan Bölgesi hükumetinden övgü ile söz ederken, Irak hükumetini ise ülkedeki durumlar nedeniyle eleştirmişti.

“Hükümetin önceliği her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmaktır”

Yazılı bir açıklama yaparak raporu değerlendiren Kürdistan Bölgesi Hükümeti Uluslararası Raporları Yanıtlama Ofisi, “Kürdistan Bölgesi hükumetinin önceliği her türlü etnik ve dini ayrımcılığı ortadan kaldırmaktır” ifadesini kullandı.

Açıklamada ayrıca Kürdistan Parlamentosu’nun 2007 yılında Evkaf Bakanlığı’nın ismini Evkaf ve Dini İşleri Bakanlığı olarak değiştirdiği, bu temelde tüm dini azınlıklara hizmet ettiği hatırlatıldı. 

“Ezidiler, kendi inançlarını özgürce yaşayıp temsil etme hakkına sahip”

Kürdistan Bölgesi yasalarının doğrudan veya dolaylı yollarla dini ayrımcılığı savunan tüm gelenekleri, şiddete yol açan, kin ve nefret barındıran tüm siyasi ve dini söylemleri ve yayınları yasakladığına dikkat çekilen açıklamada, 111 sandalyeli Parlamentoda etnik ve dini azınlıklara 11 sandalye ayrıldığını belirtildi.

Açıklamada, Kürdistan Bölgesi’ndeki Ezidi Kürtlerin hiç bir baskıya maruz kalmadan kendi inançlarını her yerde özgürce yaşadıkları, siyasi temsiliyete sahip oldukları vurgulandı.

“Ezidileri Kurtarma Ofisi, sınırsız bir çabanın içerisinde”

Ayrıca, hükumetin Ezidileri Kurtarma Ofisi üzerinden Birleşmiş Milletler’in de desteği ile IŞİD tarafından kaçırılan Ezidi Kürtlerin akıbetinin belirlenmesi, kurtarılması ve yine IŞİD’in işlediği insani suçların açığa çıkarılarak suçluların yargılanması için sınırsız bir çaba içerisinde olduğu kaydedildi. 

Açıklamada, Kürdistan Bölgesi hükumetinin Şengal, Kerkük ve Hanekin gibi tartışmalı bölgelerde de Ezidi ve Hristiyanların durumunu yakından takip ettiği, bu bölgelerde, birlikte yaşam koşullarının korunması için mücadele ettiği ifade edildi.