image

PeyamaKurd - Rojava'daki silahlı gruplarla ilgili açıklamada bulunan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro, rejimle anlaşma için uluslararası garantörlerin olması gerektiğini ifade etti. 

Rojava’da demografinin değiştirilmeye çalışılması ve bölgedeki silahlı grupların ciddi tehlikelere yol açtığını belirten İbrahim Biro, ENKS’nin bu konuları Başkan Mesud Barzani ve Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’yle görüştüğünü kaydetti.

Başkan Barzani ve Neçirvan Barzani’nin bu konuda endişelerini kendilerine aktardıklarını ve diplomatik anlamda destek vermeye hazır olduklarını belirten İbrahim Biroi “PYD ve ABD güçleri bölgede güçlü olduğu zamanlar, PYD Kürtlerin kazanımlarını koruyamadı” dedi.

ENKS'li yetkili açıklamasının devamında, “Şimdi ilk yapmamız gereken şey, Suriye halkıyla geniş kapsamlı diyalog kurmak, haklarımızı bir millet olarak Suriye’nin içerisinde çözüme kavuşturmaktır. Buna göre diyaloğumuzu uluslararası güçlerin garantörlüğünde Suriye rejimiyle sürdürmemiz gerekir" sözlerine yer verdi.