image

Peyamakurd- 20 yıl peşmergelik yapan Hucam Surçi, bundan dört yıl önce Musul’da IŞİD teröristleri tarafından alçakça katledildi. Peşmerge Hucam, 2014 yılın ağustos ayında Dehok civarında IŞİD ile çıkan çatışma esnasında esir düşmüştü.

IŞİD teröristleri, 25 Ocak 2015’te sosyal medyada yayınladıkları görüntülerle şehit Hucam’ın başı kesilerek infaz ettiklerini duyurmuşlardı.

11 çocuk babası olan şehit Hucam, peşmergenin sergilediği kahramanlık sembolü olarak Kürdistan tarihine geçerken geride bıraktığı 11 çocuğundan ikisi hala babaları gibi peşmergelik görevini sürdürüyorlar.

Peşmerge Hucam’ı infaz eden IŞİD teröristleri, bir süre sonra Peşmerge güçlerinin gerçekleştirdikleri başarılı bir operasyon sonunda öldürüldüler.

Şehit Hucam’in gösterdiği kahramanlığın yaşatılması için, Dehok’a bağlı Roviyan kasabasında dikili bir heykeli bulunuyor.

Hucam Surçi’yi anarken; şehitleri yılda bir defa anmak ile onların mücadelesini anlamaya yetmeyeceğini özellikle belirtmek gerek.

Hucam Surçi ve diğer şehitlerin mücadeleleri sayesinde Kürt milleti için nefes alabileceği bir yuva oluşmuştur. Onları en iyi anmanın yolu, sayelerinde gerçekleşen bu yuvaya sahip çıkmak, korumak ve özellikle şehit ailelerini ihmal etmemekten geçer.

Kürt siyasetçi Rojhat Amedi, IŞİD tarafından kafası kesilerek şehit edilen Peşmerge Hucam Surçi için kaleme aldığı şiir.

 

Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=gUlJuU7aDUY&t=19s