image

PeyamaKurd - Duhok Valisi Ali Teter, Kürdistan Bölgesi’nin Peşmerge tarafından korunduğunu ifade ederek, “PKK söylediklerinde ciddiyse Afrin’i korusalardı” diye konuştu.

K24’e konuşan Vali Teter, Türkiye ile PKK arasındaki çatışmalarda zarar gören tek tarafın Kürdistan Bölgesi olduğunu da vurgu yaptı.

PKK’nin ise Kürdistan Bölgesi’ndeki varlığının diğer hiçbir siyasi gücün varlığına benzemediğine değinen Teter, “Çünkü imara engel oluyorlar” dedi.

“PKK neden sadece Güney Kürdistan’da Türkiye’ye karşı operasyon düzenliyor? Kürdistan Bölgesi’ne eylem ve yöneticilerini aktararak neyi amaçlıyorlar?” sorularını soran Vali Ali Teter, “Uluslararası açıdan PKK’nin Kürdistan Bölgesi’nde hiçbir hakkı yoktur. Acaba PKK, Kürtlerin çıkarları için savaşsa bile kendi yönetimleri altında başka bir siyasi gücün varlık göstermesine müsaade ediyor mu?” dedi.

“Afrin’i korusalardı”

PKK’lilerin “Kürdistan Bölgesi’ni Türkiye’ye karşı savundukları” açıklamalarıyla ilgili de Teter, “Kürdistan Bölgesi Peşmerge tarafından korunup savunulduğunu belirterek, “PKK söylediklerinde ciddiyse Kuzey Kürdistan’ın bir karış toprağını korusalardı, Afrin’i korusalardı” dedi.

PKK’nin Kürdistan Bölgesi’nin statüsüne karşı olduğunu ve hükümetin sınır bölgesini imar ve inşa etmesine izin vermediğini kaydeden Teter, PKK’nin arkasında hangi güçlerin olduğu sorusuna, “Birkaç bölge ülkesi PKK’den faydalanıyor. Tek zarar gören de Kürdistan Bölgesi’dir” yanıtını verdi.