image

PeyamaKurd - Başkent Erbil'de bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Irak Temsilcisi Ahmed Zeytuni, “Kürdisatan Bölgesi’nin aşı payı belli. Yakın zamanda çok sayıda aşı dozu Kürdistan Bölgesi’ne ulaşacak. Tahminlerimize göre yıl sonuna kadar Kürdistan halkının yüzde 20’si aşılanacak” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanı Saman Berzenci ile DSÖ Irak Temsilcisi Ahmed Zeytuni, Erbil'de yaptığı basın toplantısında aşı takvimi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"Kürdistan halkının yüzde 20'si aşılanacak"

DSÖ Temsilcisi Zeytuni basın toplantısında, “Irak bayramdan önce 500 bine yakın aşı dozu almıştı. Irak’ta durumun iyileşmesi ve halkın direncinin artması için önümüzdeki günlerde daha çok aşı dozu ulaşacak. Irak’ta pandeminin genel durumu iyi ve tünelin ucu görünüyor” sözlerine yer evrdi.

Ayrıca Zeytuni konuşmalarında, Kürdistan Bölgesi’nin aşılardan alacağı payının belli olduğunu belirterek, yıl sonuna kadar Kürdistan halkının yüzde 20’sinin aşılanacağını öngördüklerini vurguladı.

"Kürdistan'da 100 bin doz aşı yapıldı"

Öte yandan Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanı Saman Berzenci ise, Kürdistan Bölgesi’nde şu ana kadar halka 100 bin doz aşı yapıldığına dikkat çekti.

Bakan Berzenci açıklamalarında, “Vatandaşlarımızın daha rahat seyahat etmesi ve elektronik bir aşı kimliği üzerinde çalışıyoruz. Bu kimlik önümüzdeki dönemde halkın seyahati ve vize için kullanılabilir” dedi.

Ayrıca Berzenci konuşmalarının devamında, Kürdistan Bölgesi’ne kadar şu ana kadar 164 bin 300 doz aşı geldiğini belirterek, aşılama sürecinin planlandığı gibi devam ettiğini kaydetti.