image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Ofisi Sorumlusu Sefin Dizeyi, başkent Erbil’de MOSSAD’a ait bir istihbarat noktasının hedef alındığına dair çıkan haberlerle ilgili açıklama yaptı.

Sefin Dizeyi, Kürdistan Bölgesi’nde İsrail’e ait hiçbir üssün olmadığını söyleyerek, Erbil’de MOSSAD’a ait bir üssün hedef alındığı iddialarıyla Kürdistan Bölgesi’nin statüsünün zayıflatılmasının hedeflendiğini belirtti.

Erbil Uluslararası Havalimanı’na yönelik saldırıya ilişkin K24’e açıklamalarda bulunan Dizeyi şu ifadelere yer verdi:

“Bu tür saldırılar ilk değil, maalesef son da olmayacak. Çünkü eylemleri gerçekleştiren zihniyetin amacı istikrarsızlık ve şiddeti doğurmaktır. Kürdistan Bölgesi, Uluslararası Koalisyon güçleri için tek güvenli bölge olarak görülüyor. Koalisyon güçleri 2014 yılında Irak hükümetinin resmi daveti üzerine Irak’ta buluyor. IŞİD, Irak’ın üçte birini işgal ettiğinde Irak güçlerine destek vermek üzere geldiler. Hava güçleriyle Peşmerge ve Irak güçlerine destek vererek coğrafik açıdan IŞİD hilafetinin sona ermesine destek oldular.”

Açıklamasında ABD ile Irak arasında devam eden stratejik müzakerelere de değinen Dizeyi, görüşmeler kapsamında Irak’ın güvenlikle ilgili geleceğinin belirleneceğine vur yaparak, yasa dışı silahlı gruplar için Irak’ın egemenliği ve yasal kurumların önemli olmadığını ifade etti.

“IŞİD, 140’ıncı maddenin çözüme kavuşamamasından dolayı örgütlenebiliyor”

Dizeyi ayrıca saldırıların tekrar etmemesi için Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin çalışma içerisinde olduğunu belirtti.

140’ıncı madde kapsamındaki Kürdistani bölgelerle ilgili sorunun çözülmemesinden ötürü IŞİD’in güvenlik boşluğundan faydalandığını ve örgütlendiğini kaydeden Dizeyi, silahlı milis grupların da bu bölgelerden faydalandığını söyledi.

Peşmerge Güçleri’nin Kürdistani bölgelerde daha önce var olduğu bölgelere geri dönmesi gerektiğinin önemine işaret eden Dizeyi, Kerkük ve Ninova’nın birçok bölgesinin güvenlik ve istikrarının Peşmerge’nin oralarda olduğu dönemde iyi durumda olduğunu vurguladı.

“MOSSAD iddiası”

Dizeyi geçtiğimiz günlerde düzenlenen saldırıda Erbil’de bulunan MOSSAD’a ait bir istihbarat noktasının hedef alındığına dair çıkan iddialara ise şu şekilde yanıt verdi:

“Kürdistan Bölgesi’nin statüsünün zayıflatılması hedefleniyor. Kürdistan Bölgesi, Irak ve bölge aleyhine çalışan bir yönetim olarak gösterilmek isteniyor. O iddiaların hiçbir temeli yok. Söz konusu grupların mesajı açık; bir taraftan Irak’ın her yerinde bulunan Koalisyon güçleri saldırıların hedefinde olacak demek istiyorlar. Diğer taraftan da Kürdistan Bölgesi’nin istikrarını baltalamak istiyorlar. Koalisyon güçlerinin Kürdistan Bölgesi’ndeki varlığı Irak hükümetinin kabulü çerçevesinde olup bu güçlerin görevi, Irak güçleri ve Peşmerge’ye askeri eğitim ve danışmanlık hizmeti sunmaktır.”