image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Dış ilişkiler Ofisi Sorumlusu Sefin Dizayi, Uluslararası Koalisyon güçlerinin Irak’tan çekilmesi konusuna değinerek önemli açıklamalarda bulundu.

ABD güçlerinin 2011 yılında Irak’tan çekilmesinin ardından 2014’te IŞİD’in ortaya çıktığını anımsatan Dizayi şu ifadeleri kullandı:

“2014’te bu ülkede nasıl bir felaket yaşandığını gördük. IŞİD ülkenin üçte birini işgal etti ve binlerce insan öldü. Bu nedenle bu olayların tekrarlanma olasılığı hala devam ediyor. Bu nedenle Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin Irak’ta kalmaları çok önemlidir. Çünkü ülkede büyük bir güvenlik zafiyeti var, bununla birlikte Peşmerge ile Irak güçleri arasında büyük bir güvenlik boşluğu var. IŞİD’te bu zafiyetten yararlanarak saldırılar gerçekleştiriyor.”

Dış ilişkiler Ofisi Sorumlusu Sefin Dizayi Rudaw’a yaptığı açıklamalarda, “Irak hala istikrarsızlığın pençesinden kurtulamadı. Ülkelerin Irak’ın içişlerine karşıması da gözle görülür bir tehdit olarak devam ediyor. Bunlar dışında bu ülke (Irak) geçmişte çok sayıda can kaybı ve maddi zararlara neden olan olayların tekrarlanmasını önleyecek donanımlı bir askeri güce sahip değildir” şeklinde konuştu.

ABD ile Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin çekilmesinin büyük bir hata olduğunu belirten Dizayi, “Çünkü şimdi IŞİD güçlenerek saldırılarını artırıyor. Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin çekilmesiyle saldırılar artacak ve tehdit düzeyinin artacağı anlamına geliyor” diye uyardı.

Kürdistan Bölgesi çekilmeyi desteklemiyor

Kürdistan Bölgesi’nin çekilme konusuna destek vermediğini belirten Dizayi bunun nedenini ise Irak’taki istikrarsızlığın devam etmesi ve illegal grupların varlığı olarak gösterdi.