image

PeyamaKurd- Edirne cezaevinde tutuklu bulunan Halkın Demokrasi Partisi'nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da gerçekleşen Kürt Dili Platformu ile ilgili sosyal medya hesabı Twitterdan avukatları aracılığı ile bazı açıklamalarda bulundu ve Çalıştaydan çıkan sonuçların ciddiyetle takip edilerek hayata geçirilmesi için herkesin çaba göstermesi gerektiğine vurgu yaptı.

Demirtaş, Kürt Dili Çalıştayı’yla ilgili “Yeryüzündeki dillerin her biri ayrı ayrı güzeldir, kıymetlidir.Yasaklı diller veya yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan dilleri sahiplenmek ve geliştirmek çok önemlidir. Kürtçe, bu dillerden biridir. Bu nedenle, Diyarbakır’da düzenlenen Kürt Dili Çalıştayını önemli ve değerli buluyorum. Çalıştaydan çıkan sonuçların büyük bir ciddiyetle takip edilmesi ve hayata geçirilmesi için herkesin etkin bir çaba içerisinde olması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Egemen dillerin iletişim, bilişim ve teknoloji imkanlarıyla gündelik yaşamı her geçen gün daha fazla kuşattığını, Türkiye’de Kürtçeyi dışlayan eğitim sisteminin, Kürtçe dil kaybını artırdığını belirten Demirtaş, bu durumun, büyük bir ciddiyetle gündemde tutulmasında fayda olduğunu söyledi.

Kürtçenin korunarak günümüze aktarılmasında dengbêjlerin de büyük bir rolü olduğunu hatırlatan Demirtaş,

"İngilizce öğrenmek için İngiliz olmak, Türkçe öğrenmek için Türk olmak gerekmiyor. Kürtçe öğrenmeniz için de Kürt olmanız gerekmiyor. Her biri için insan olmak yetiyor. Kürtçe öğrenmeyi, sadece anadilini bilmeyen Kürtlere tavsiye etmiyorum. Birlikte yaşıyoruz, yaşamaya da devam edeceğiz. O halde hem birbirimizin diline saygı duyalım hem de öğrenelim. Bu bizi birlikte olmaktan etmez; aksine güzelleştirir, güçlendirir” diye görüş belirtti.