image

PeyamaKurd - İsviçre'nin Davos kasabasında gerçekleştirilen zirvede basına değerlendirmelerde bulunan Başbakan Mesrur Barzani, Almanya Federal Meclisi’nin Ezidi Kürtlere yönelik IŞİD’in işlediği suçların “soykırım” olarak tanımasına değindi.

Başbakan Mesrur Barzani, Davos'taki temaslarına devam edereken Almanya'nın aldığı karardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, daha önce aynı yönde karar alan Belçika, Fransa ve Hollanda’ya da teşekkür etti.

Başbakan basına yaptığı değerlendirmelerde şu sözlere yer verdi:

“Umarım sadece parlamento kararlarıyla kalınmaz. Söz konusu ülkelerin Ezidi kardeşlerimizin acılarına son verilmesi sürecine katılmaların ve destek sunmalarını umuyorum."

Alman Federal Meclisi, koalisyondaki Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP), muhalefetteki Birlik partilerinin hazırladığı ve Ezidi Kürtlere yönelik IŞİD’in işlediği suçları soykırım olarak kabul edilmesini içeren teklif için toplandı.

Oturuma Ezidi Miri Hazım Mir Tahsin Beg, Ezidi Ruhani Meclisi üyeleri ve soykırımın canlı tanıkları da katıldı.

Oyalamaya sunulan teklif oy birliği ile kabul edilerek yasalaştı. Böylece Almanya Federal Meclisi, Ezidi Kürtlere yönelik IŞİD’in işlediği suçları “soykırım” olarak tanımış oldu.