image

PeyamaKurd - Dana Gas, geçtiğimiz günlerde Kor Mor gaz sahasına düzenlenen roketli saldırıların üretimde aksamaya engel olmayacağını açıkladı.

Dana Gas’tan yapılan yazılı açıklamada, geçtiğimiz günlerde düzenlenen roketli saldırıların olası bir zarara yol açmadığı ve ara verilmeksizin üretim sürecine devam edildiği aktarıldı.

Açıklamada, güvenlik önlemlerinin arttırılacağı vurgulanırken, Kor Mor’daki KM250 sahasının genişletilmesi çalışmalarının geçici olarak durdurulduğu bildirildi.

“Daha fazla güvenlik gücü sevk edildi”

Dana Gas’ın Irak hükümetiyle birlikte tam desteğini bildiren Kürdistan Bölgesi Hükümeti’yle doğrudan işbirliği yaptığının altı çizilen bildiride, “Bu saldırıya karşın Kürdistan Bölgesi Hükümeti Kor Mor’da tüm güvenlik tedbirlerini almıştır. Bu çerçevede sahayı korumak için bölgeye daha fazla güvenlik gücü sevk edilmiştir” sözlerine yer verildi.

630 milyon dolarlık bütçeyle yapılan KM250 projesinin genişletilmesi projesiyle daha fazla gaz üretilmesini hedefleniyor. Proje 2020 başında coronavirüs salgını sebebiyle durduruldu, geçtiğimiz Nisan ayında ise çalışmalar kaldığı yerden devam etti.

Süleymaniye’nin Çemçemal ilçesindeki Kor Mor petrol ve gaz sahası 4 gün içerisinde 3 kez saldırıya uğradı.

Söz konusu enerji sahası Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli Dana Gas şirketi tarafından işletiliyor.