image

PeyamaKurd - Celadet Ali Bedirxan, Mayıs ayında HAWAR Dergisini bastı ve yayımladı. Bundan dolayı da 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı olarak adlandırıldı ve kutlanmaya başlandı.

Kürt dilbilimci Celadet Ali Bedirxan ve arkadaşları, 1932 yılının 15 Mayıs gününde Şam'da Kürtçe edebiyat, sanat ve felsefe dergisi Hawar'ı yayınlamaya başladılar. Hawar dergisi, toplamda 57 sayı ile 1943 yılına kadar yayın hayatında kaldı. Bu tarih artık Kürt Dil Bayramı olarak kutlanıyor.

Büyük zorluklarla yayımlanan derginin son sayısı 15 Ağustos 1943 tarihinde basıldı. Hawar Dergisi, ağırlıklı olarak Kurmanci yayımlanmış olsa bile, içinde Sorani ve Zazaki yazılar da bulunuyordu.

Hawar Dergisi’nde yazan bazı aydınlar, şairler ve yazarlar:

“Celdet Alî Bedirxan, Rewşan Bedirxan, Dr. Kamuran Elî Bedirxan, Osman Sebrî, Qedrîcan, Cegerxwîn, Qedrî Cemal Paşa, Nuredîn Zaza, , Ehmed Namî, Hesen Hişyar, Bişarê Segman û Reşîdê Kurd.”


PeyamaKurd ailesi olarak, her bir Kürt bireyin ‘Kürtçe Dil Bayramını’ kutluyor ve her bir Kürdün dilsel gelişimini, anadilinin gerçekliğini kaybetmemesi için, gerek aile gerekse aile dışında tüm eşrafı ile Kürtçe konuşmasını diliyoruz.