image

PeyamaKurd - Kürdistan Parlamentosu Hristiyan Grubu Parlamenteri Robina Tiyari, Peşmerge Güçleri ve Başkan Barzani’nin terör örgütü IŞİD’e karşı vermiş olduğu mücadele hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Tiyari açıklamasında, Başkan Barzani’nin komutasında Peşmerge Güçleri’nin IŞİD’i yenilgiye uğrattığını, başta Kildani, Süryani ve Asuriler olmak üzere bütün  dünyanın Başkan Barzani’ye borçlu olduğunu kaydetti. 

IŞİD’in Ninova Ovası’na saldırısı döneminde evleri yıkılan ve katliam ile yüz yüze kalan Hristiyanların Kürdistan Bölgesi’ne sığındığını hatırlatarak, “Kürdistan Bölgesi, Hristiyan sığınmacıları evlerine dönene kadar kucak açtı ve onları korudu” dedi.

“Başkan Barzani, adım adım Peşmerge ile birlikte savaş cephesinde tüm bileşenleri ve topraklarını savunmak için savaşan tek liderdir” ifadesini kullanan Hristiyan parlamenter, “Başkan Barzani o dönemde ‘Ya hep birlikte yaşayacağız ya da hep birlikte özgürce yaşayacağız' sözleriyle kendi şahsında tarihe bir imza atmıştır” diye konuştu.