image

PeyamaKurd - Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani, 56’ncı Münih Güvenlik Konferansı kapsamında gittiği Almanya'nın Münih kentinde Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile bir görüşme gerçekleştirdi.  

Irak ve Orta Doğu’daki gelişmelerin yanı sıra Kürdistan Bölgesi ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin ele alındığı görüşmede konuşan Bulgaristan Başbakanı Borisov, Kürtleri dostları olarak bildiklerini ve Bulgaristan’da gözle görülür bir Kürt nüfusunun olduğunu dile getirdi. 

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov,  Bulgaristan’daki Kürtlerin Bulgar toplumuyla güçlü ilişkileri olduğunu belirterek, ülkesinin Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerini geliştirmeye hazır olduğunu kaydetti. 

Kürdistan Bölgesi ile özellikle tarım, turizm ve enerji alanındaki ilişkilerini güçlendirmek istediklerini vurgulayan Borisov, Başbakan Mesrur Barzani’yi Bulgaristan’a davet etti. 

Görüşmede ayrıca Başbakan Barzani, terörle mücadelede daha fazla koordinasyonun gerekliliğine vurgu yapılan görüşmede, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin yerli ve yabancı yatırımcılara sağladığı kolaylıkları ifade etti.