image

PeyamaKurd - BMGK'ya Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerdeki terör örgütü IŞİD faaliyetlerine ilişkin rapor sunuldu. Bu rapora göre Birleşmiş Milletler (BM) uzmanları, IŞİD’in Kerkük’ün güneyindeki Xurmatu'da kimyasal silah kullandığını ortaya çıkardı.

BM uzmanları, BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunulan bir raporda, IŞİD’in kontrol ettiği alanlarda ‘hilafet’ ilan ettiği dönemde kimyasal silah kullandığına dair kanıtları belgelediklerini ifade etti.

Yayımlanan raporda, söz konusu terör örgütü IŞİD’in işlediği suçlardan sorumlu tutulmasına yardım etmekle görevli müfettişler grubu UNITAD’ın üyeleri, örgütün 2014 ve 2019 yılları arasında Xurmatu’da kimyasal silah kullanımına ilişkin tanıklıkların yanı sıra dijital ve belgesel kanıtlar topladıklarını bildirdi.

Saldırılarla ilgili çok sayıda kanıt elde edildi!

BM'li yetkililer bu raporda IŞİD’in roketler ve kimyasal havan topları, roketatarlar için kimyasal mühimmat, kimyasal roket savaş başlıkları ve el yapımı patlayıcı cihazlar ürettiği sonucuna vardı.

Ayrıca kimyasal silah üretme ve kullanma faaliyetlerine tanık olduğundan şüphelenilen tesislerin daha iyi anlaşılması için öncelikle IŞİD’in finansmanı, tedariki ve lojistiği ile komuta unsurlarıyla olan ilişkilerine vurgu yapıldığı raporda, BM uzmanları özellikle 8 Mart 2016’da Xurmatu’da düzenlenen saldırıya odaklandı ve örgütün ödemeleri ve yazışmaları başta olmak üzere çok sayıda kanıt elde ettiklerini duyurdu.