image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi'nde yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınında durum ve aşılama süreciyle değerlendirmelerde bulunan Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanı Dr. Saman Berzinci, Kovid-19 aşısı olanlarının hayatının tehlikede olmadığını ifade etti.

Dr. Saman Berzinci, K24'e yaptığı açıklamada, "Geçtiğimiz haftalara göre daha iyi durumdayız" diyerek, “Birkaç hafta önce önemli ölçüde Kovid-19 dalgası nedeniyle yüksek oranda vaka sayısı vardı ve can kaybı yaşanıyordu. Bu durumun 2-3 hafta daha sürmesi bekleniyor” sözlerine yer verdi.

Aşı çalımalarına değinen Bakan Berzenci şunları dile getirdi:

“Kendinizi korumanın ve dünya çapında Kovid-19’u kontrol etmenin en iyi yollarından biri aşı olmaktır. Ancak tek yol bu değildir. Çünkü Delta varyantı da dahil virüsün yeni nesilleri ortaya çıkıyor."

Ayrıca Bakan Berzenci, “Aşı olan kişilerin hayatı tehlikede değil” diyerek, “Her iki aşıyı da yaptıran kişiler yeniden Kovid-19’a yakalandıklarında sağlık durumları fazla bozulmaz ve hayatları tehlikede olmaz” ifadesini kullandı.

Öte yandan Berzenci, Koronavirüsün yaygınlaşmaması için okulların açılmasından önce öğretmenleri aşılamayı planladıklarını da sözlerine ekledi.