image

PeyamaKurd - Kürdistan’ın yeni Başkanı Neçirvan Barzani’nin yemin törenine katılan Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Başkan Barzani'nin büyüklüğünün yetki ve görevle ölçülemeyeceğini dile getirdi.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, buradaki konuşmalarında, Başkan Mesud Barzani'yi överek Mesud Barzani'nin büyüklüğünün yetki ve görevle ölçülemeyeceğini vurguladı. Berhem Salih konuşmasında, Mesud Barzani'nin önümüzdeki süreçlerde rolünün daha da belirginleşeceğini ve kendisinden her konuda katkı beklediklerini ifade etti.

Orta Doğunun durumu ve Kürtlerin konumuna ilişkin, Kürtlerin hakları tanınmadan Orta Doğuya huzur gelemeyeceğini belirten Berhem Salih, Kürtlerin de diğer halklar gibi Orta Doğunun temel bileşeni ve ortak kültüre sahip olduğunu kaydederek, Irak’ın da bu kültürün beşiği olacağını iddia etti.

Öte yandan Kürdistan Bölge Başkanlığı görevinden dolayı Neçirvan Barzani'yi kutlayan Berhem Salih, Neçirvan Barzani'nin diplomatik ve idari konularda yüksek bir tecrübeye sahip olduğunu, bu nedenle de Bağdat ile Erbil hükümetleri arasında yapıcı bir rol oynayacağını umut ettiklerini kaydetti.