image

PeyamaKurd- Baas rejimi, 1988 yılında Kürt milletinin imhasına yönelik başlattığı ‘Enfal Operasyonu’ aşamalarından biri olan Behdinan Enfali’nin 31’inci yıldönümünde Kurimi ve Çeliki köylerinde yaşayan kurbanlarının yakınları tarafından anma programı düzenlendi.

Programda konuşan Duhok Enfal Mağdurları ve Şehit Yakınları Müdürü Jiyan Mustafa, Enfal kurbanlarının yakınlarının tüm taleplerini Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne ilettiklerini, Enfal kurbanlarının yakınlarının, taleplerinin yerine getirilmesi noktasında Kürdistan Bölgesi’nin yeni hükümetinden umutlarının yüksek olduğunu ifade etti.

Enfal kurbanlarının toplu mezarlarındaki çalışmaların süreceğini kaydeden Mustafa, şimdiye kadar açılmamaış toplu mezarların açılması için çalışacaklarını dile getirdi.

Irak ordusunun 5 tümenin iştirak ettiği Behdinan Enfali’nde, kimyasal saldırıların yanı sıra infaz, tutuklama, kaçırma eylemleriyle birlikte, cami ve kiliseler yıkıldı.

Behdinan Enfali, 25 Ağustos 1988’de başlayıp 6 Eylül 1988’e kadar devam etti.

Operasyonlardan sağ kurtulmayı başaranlar, Türkiye ve İran’a göç etmek zorunda kaldı.

ENFAL

Baas rejimi döneminde Kürtlere karşı başlatılan “Enfal Harekatı”nda yüzbinlerce masum Kürt soykırıma kurban gitti. 8 aşamada başlayan Enfal, katliam ve göç ettirme şeklinde devam etti.

Enfal’in ilk aşaması 23 Şubat 1988’de Cafayet bölgesinde başlatılmış ve aynı yılın 18 Mart’ına kadar devam etmişti.

22 Mart’ta başlayıp 2 Nisan’da sona eren 2’nci aşama, Qeredax bölgesini kapsıyordu.

Germiyan’da başlayan 3’üncü aşama ise 7 Nisan’da başlayıp 20 Nisan’a kadar devam etmişti.

4’üncü aşama, 3 Mart’ta Qelay Sewke ve Zeyi Bıçuk alanlarında başlayıp 15 Mart’a kadar sürmüştü.

15 Mart’ta başlayıp 25 Mart’a kadar devam eden 5, 6 ve 7’nci aşamalar, Şaqlawa ve Rewanduz bölgelerini kapsamıştı.

26 Mart’ta başlayıp 9 Eylül’e kadar süren son aşamanın hedefinde ise bütün Behdinan Bölgesi vardı.

182 BİN KÜRT KATLEDİLDİ

Baas rejimi, Enfal operasyonlarında bu alanlardaki tüm köy, kasaba ve ilçelerindeki Kürtleri katliamlardan geçirmiş kalanları ise Irak’ın güneyine doğru sürmüştü.

182 bini aşkın Kürt, toplu katliam, kurşuna dizme gibi vahşi yöntemlerle öldürülmüş ve toplu mezarlarda gömülmüş, 4 bine yakın köy yerle bir edilmişti.

16 Mart 1988’de ise Halepçe’ye kimyasal bombalar atılarak 5 bin sivil şehit edildi, 10 bin sivil de yaralandı.

Irak Yüksek Ceza Mahkemesi, 2007’de aldığı bir kararla enfali, Kürtlere karşı girişilen bir jenosit olarak kabul etti ve ardından Enfal katliamına katıldıkları gerekçesiyle yüzlerce kişinin tutuklanması süreci başlatıldı.