image

PeyamaKurd - Başkan Mesud Barzani, Kürdistan halkının iradesinin, düşmanın zorbalığı, uçakları ve ateşinden çok daha güçlü olduğunu vurguladı.

Başkan Mesud Barzani, 9 Haziran felaketlerinin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Barzani, “Bundan 58 yıl önce, 9 Haziran 1963’de özgürlük isteyen Süleymaniyeli bir grup, ulusal değerlerine hakaret etmedikleri için dönemin suçlusu Zaim Sadık tarafından şehit edildi. Süleymaniye’nin bu ölümsüz şehitleri, bedel ödemeleriyle halkımız için çok değerli bir fedakarlık ve özgürlük istemi dersi oldular” dedi.

Zaim Sadık’ın bu suçu işlemesinin ardından 22 sonra 9 Haziran 1985 tarihinde başka bir katliama imza atıldığını dile getiren Başkan Barzani şöyle devam etti, “Düşmanın suçlu eli masum mültecilere uzandı. O dönemin Irak rejimi Zêwe’de mültecilerin bulunduğu bölgeyi vahşice bombaladı. Bu cinayette yüzlerce günahsız mülteci ve göçzede kadın ve çocuk şehit olup yaralandı." 

Başkan Mesud Barzani sözlerine şöyle devam etti:

“Düşman, kadın, çocuk ve özgürlük isteyen Kürtleri şehit ederek, zulmederek ve yakarak, Kürdistan halkının mücadeleye devam etme iradesini kıracağını düşünüyordu. Ancak Kürdistan halkının varlık ve mücadele iradesi, düşmanın zorbalığı, uçağı, ateşi ve işkencesinden çok daha güçlüdür. Sonrasında halkımızın düşmanlarının akıbetini gördük ve halkımızın yüksek iradesi vicdansız düşmana galip geldi.”