image

PeyamaKurd - Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Başkan Mesud Barzani’nin katılımıyla başkent Erbil’de Irak seçimleri için aday tanıtım töreni gerçekleştiriyor.

Törende Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani ile Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani de yer alıyor.

Törende konuşan Başkan Barzani, “Seçim yasası ve vilayetlerin sandalye dağılımıyla ilgili birçok çekincemiz vardı. Çünkü hiç adalet ve insaf yok bunda doğru bir temeli de yok. Çünkü nüfus sayımı yapılmadı. Ancak kamu çıkarları ve KDP’nin ağırlığını korumak adına, bütün eksiklere rağmen katılmaya karar verdik” ifadelerini kullandı.

Başkan Mesud Barzani'nin açıklamaları şu şekilde: 

"Eylül Devrimi sadece silahlı bir devrim değil, aynı zamanda siyasal ve toplumsal bir devrimdi. Eylül Devrimi, Kürt kurtuluş hareketinin temel taşıdır. Büyük bir okuldur, büyük kahramanlar da yetiştirmiştir. Eylül Devrimi’nin en büyük kazanımı, bir milletin uyanmış olmasıdır. İktidarda yapılacak her değişimin seçim yoluyla olması gerektiğini savunuyoruz. Darbelerle olmaz. 

KDP’nin bu seçimlerden de birinci parti olarak çıkmasını umut ediyoruz. Bu kazanımları korumak için KDP’nin bütün örgüt ve kadrolarını seçimlere aktif katılmaya davet ediyorum. Çünkü kader tayin edici bir seçim olacak. 

Kürdistan halkının tek sorunu maaş değildir. Biz bir milletiz. En büyük sorun ortaklık sorunudur. Kürdistan Parlamentosu ve hükümetinin hiç eksiği yoktu demiyorum ama büyük şeyler de başardılar." 

DAİŞ Kürdistan’a saldırdığında dönemin ABD Başkan Yardımcısı Biden aradı. “Destek verirsek savunma yapabilir misiniz” dedi. “Sayın Başkan Yardımcısı, destek verseniz de vermeseniz de savunma yapacağız, hiçbir terör örgütüne teslim olmayacağız dedim."

"Bağdat’a gittiğinizde az konuşun, çok çalışın"

Peşmerge’nin durumu eskisinden daha iyidir şüphesiz. Kendimizi savunmamız gerekirse buna hazırız. Eğitime önem vermeliyiz. Eskiden düşmanlar tankla, topla, uçakla saldırıyordu şimdi farklı bir şekilde saldırıyorlar. Gençlerin ülkelerine olan güvenini kırmak için uğraşıyorlar. Bu yüzden eğitim çok önemli. 

Bağdat’a gittiğinizde az konuşun, çok çalışın. KDP’nin yok olacağını düşünenler boşa beklemesin, o gün gelmeyecek, KDP yok olmayacak. KDP var olduğu sürece de Kürtlerin ve Kürdistan’ın hizmetinde olacaktır." 

Seçimin, iktidar değişikliği için en doğru ve iyi yöntem olduğunu dile getiren Başkan Barzani, “KDP’nin kendisi seçim inancına sahiptir. Hepiniz 1991 Newroz’unu hatırlarsınız, büyük Ayaklanma zamanında Koye’de tüm dünyaya ve Kürdistan halkına çağrıda bulunduk. Seçim yapmak istediğimizi söyledik. İktidarda değişim seçim ve demokrasi yoluyla olmalı, darbeyle değişim olmaz” diye konuştu.