image

PeyamaKurd- Ölümsüz Kürt lider Ölümsüz (Nemir) Mele Mustafa Barzani'nin oğlu Mesud Mustafa Barzani bugün  73 yaşında.

Başkan Mesud Barzani, Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) kurulduğu 16 Ağustos 1946 tarihinde, Rojhilat’ta kurulan Kürdistan Cumhuriyeti döneminde, Kürt milletinin hakları için yıllarca mücadele eden, devrimci ve inançlı bir ailenin oğlu olarak Mahabad’da dünyaya geldi.

Başkan Barzani, Mahabad’da kurulan Kürdistan Cumhuriyeti yıkıldığı dönemlerde henüz birkaç aylıktı. O dönemlerde General olan babası Mele Mustafa Barzani, Kürtlerin hakları için Bağdat ile girdiği büyük mücadeleden sonra 500 yol arkadaşıyla (Peşmerge) eski Sovyetler Birliği’ne sığınıyor. Başkan Barzani, babasından ayrı kalmaya mecbur bırakıldı.

General Mele Mustafa Barzani, 1958’de Irak’ta gerçekleşen devrim sonrası Bağdat’ın da çağrısıyla halkın gözünde ulusal bir kahraman olarak geri döndü.

Eylül Devrimi

'Kürdistan halkının asimilasyon ve zulme karşı başkaldırdığı en büyük devrim’ olarak nitelenen ve 11 Eylül 1961 yılında Kürt lideri General Mustafa Barzani liderliğinde başlayan, Kürdistan Kurtuluş Savaşı olarak da adlandırılan Eylül Devrimi sırasında Mesud Barzani Peşmerge saflarına katılarak savaştı.

Eylül Devrimi sırasında verdiği mücadeleden bu yana kendisini hala bir Peşmerge olarak gördüğünü söyleyen Mesud Barzani, hem babasının yanında kalarak parti çalışmalarında hem de Eylül Devrimi’nde büyük rol oynadı.

KDP'nin yeni başkanı seçildi

General Mele Mustafa Barzani, 1 Mart 1979’da Amerika’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 1979 Kasım ayında Rojhilat’ta yapılan 9’uncu KDP Kongresi’nde Mesud Barzani partinin başkanı seçildi.

1980’li yıllarda Başkan Mesud Barzani, kardeşi İdris Barzani ile birlikte Irak’ta Baas rejimine karşı mücadele etmek için birçok cephe kurdu. Başkan Barzani bu dönemde aynı zamanda Kürdistan Peşmerge güçlerinin komutanlığını da yürüttü.

1988’de Kürdistan cephesinin kurulması ile birlikte Başkan Barzani Kürt mücadelesinin bölgedeki lideri oldu ve bu liderlik sıfatıyla 1991 Devrimi’ne öncülük etti. Devrimin başlamasıyla birlikte Başkan Mesud Barzani seçimlerin yapılması ve Kürtlerin kendi yönetim sistemini oluşturması talebini dile getirdi. Başkan Barzani, aynı yıl Erbil’in Koye İlçesi’nde Kürdistan’da özgür bir seçimin yapılmasını talebiyle kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Başkan Barzani, Musul’un terör örgütü IŞİD tarafından işgal edilmesi ile Peşmerge güçlerini devreye sokarak Irak ordusu ile birlikte Musul operasyonunu bizzat yönetenlerden biri oldu.

Baas rejiminin yıkılmasından sonra 2003’te Başkan Mesud Barzani Irak’ta yeni bir anayasa hazırlanması çalışmalarında önemli bir rol üstlenerek süreci bizzat takip etti. Başkan Barzani’nin Bağdat’a yaptığı baskı sonucu Kürt hakları tanınmaya başladı. Başkan Barzani, 2003’te 3 aylığına Irak Parlamentosu’nda başkanlık görevini yürüttü.

Yeniden Başkan Seçildi 

Mesud Barzani, 2005 yılında Kürdistan Parlamentosu tarafından ikinci kez Kürdistan Başkanı seçildi.

2009’da başkan halk tarafından seçildi ve Mesud Barzani bu seçimde %70 oy alarak yeniden Başkan oldu. Böylece Kürdistan’da başkan ilk kez halk tarafından seçilmiş oldu.

Başkan Barzani son olarak 2013 yılında Kürdistan parlamentosu ile KDP ve KYB’nin ortak kararı çerçevesinde Başkanlık görevini yeniden aldı.