image

PeyamaKurd - ‘Toplumdilbiliminde Putin ve Barzani’nin Siyasi Konuşmaları’ isimli Hokar Heme Ferec tarafından hazırlanan kitap Erbil’de basılarak raflardaki yerini aldı. 

Kürdistan basınına eser ile ilgili açıklamada bulunan yazar Hokar Heme Ferec, kitabın Rusya’daki bir üniversite için hazırlanan master çalışması olduğunu ve Rusça kaleme alındığını belirtti. 

Yayımlanan Kitabı Kürtçe’ye de çevirdiğini kaydeden yazar, Kürdistan Bölgesi Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle kitabın basıldığını dile getirdi. 

Yazar Hokar Heme Ferec, Rusya lideri Putin ile Başkan Mesud Barzani’nin siyasi konuşmaları arasındaki ilişkinin merak edildiğini vurgulayarak, kitapta iki liderin konuşmalarının yanı sıra beden dillerini sosyolinguistik açıdan incelediğini vurguladı. 

Söz konusu kitabında iki liderin konuşma tarzı ve özelliklerini detaylı bir şekilde ele aldığını bildiren yazar, kitabın akademisyen ve araştırmacılar için önemli bir kaynak olacağını ve Kürdistan Bölgesi ile Rusya arasındaki ilişkilerin ilerlemesine de katkı sunacağını kaydetti. 

Kürt yazar Ferec açıklamasında, “Kitabın bağımsızlık referandumunun yıldönümünde yayınlanması, bağımsızlığa ulaşması için Kürt milletinin rehberliğini yapan Sayın Başkan’a yönelik bir vefa belirtisidir. Aynı şekilde Başkan Putin için de bir teşekkür belirtisidir. Çünkü o referandum sürecinde, hiçbir olumsuz değerlendirmede bulunmamıştı. Bazı konuşmalarında referandum ve bağımsızlığın Kürt milletinin meşru hakkı olduğunu dile getirmişti” sözlerine yer verdi.