image

PeyamaKurd - Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi’yi kabul eden Başkan Mesud Barzani, Irak’ta kurulacak hükümetin öncelikleri konusunda uzlaştı. 

Başkent Erbil’de Iraklı Güçler Birliği'nin lideri olan Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi’yle görüşen Başkan Mesud Barzani, Irak ve bölgedeki gelişmelerin yanı sıra Irak’ta kurulacak hükümetin önceliklerini ele aldı. 

Başkan Barzani ve Halbusi’den ortak açıklama 

Irak konusunda uzlaşan Başkan Barzani ve Halbusi’nin ortak açıklamasında şu hususlara yer verildi: 

1. Bağdat ve Irak’ın diğer vilayetlerindeki krizin aşılması ve huzurun sağlanması için tüm siyasi taraflarla birlikte çaba harcanmalı. 

2. Kurulacak hükümet, ulusal birlik temelinde tüm bileşenleri temsil etmeli. 

3. Kurulacak hükümetin programında; erken seçimlerin en kısa sürede yapılacağı açık bir şekilde ifade edilmeli ve göstericilerin barışçıl temeldeki taleplerinin yerine getirebilmesi hükümetin en önemli önceliği olmalı. 

4. Kurulacak hükümetin programında; devlet kurumlarına yeniden işlerlik kazandırılması, toplumsal barışın sağlanması, dış müdahalelerin engellenmesi ve sadece devletin silahlı kuvvetlerinin olması temelinde gayrı resmi silahlı güçlere son verilmesine dair bir plan olmalı. 

5. Terörle mücadelede ve IŞİD’in kalıntılarının yeniden baş göstermesine karşı Irak’a yardım çerçevesinde, Uluslararası Koalisyon güçleriyle ortak çalışmalara devam edilmeli. 

6. Diğer taraflarla birlikte ortak tutum sergilenmesi için ikili görüşmeler devam etmeli.