image

PeyamaKurdMBC televizyonuna röportajda bulunan Başkan Mesud Barzani, gündeme ve yaşama ilişkin sorulara yanıt vererek, coğrafyalarının Kürtlere büyük bir zulüm yaptığını dile getirdi. 

Başkan Mesud Barzani, efsanevi Kürt lider Mela Mustafa Barzani’nin vefatının kendileri için felaket olduğunu vurgulayarak, söz konusu bunun Kürt davasının yok olmasına neden olmadığını ifade etti. 

Başkan Barzani, “Coğrafya Kürtlere zulüm etmiş midir” sorusuna, “Şüphesiz coğrafya bize büyük bir zulüm yapmıştır” yanıtını verdi.

"Kürt elbisesi, Peşmerge elbisesidir, giymezsem farklı yorumlanabilir"

Yayında birçok farklı soruya yanıt veren Başkan Barzani soru-cevaplara ilişkin şu ifadelere yer verdi: 

MBC: Siz hep zulme uğrayan oldunuz. Peki halka zulmetmekten korkuyor musunuz? 

Başkan Barzani: Kendisine zulmedilen ve halka zulmeden kişi, kendisine daha çok zulüm edilmesine layıktır. 

MBC: Genellikle sizi Kürt elbiseleriyle görüyoruz, bunun sebebi nedir? 

Başkan Barzani: Kürt elbisesi, Peşmerge elbisesidir. Bu elbiseleri giymezsem başka bir şekilde yorumlanabilir ve bu Peşmerge’ye tesir eder diye inanıyorum. 

MBC: Saray yaşamını mı, dağ yaşamını mı tercih edersiniz? 

Başkan Barzani: Dağ yaşamını 

MBC: Dağ yaşamı yorucudur. 

Başkan Barzani: Benim için öyle değildir, daha rahattır. 

MBC: Silah sesi sizin için nedir 

Başkan Barzani: Müzik (Gülüyor) 

“Irak, Kürt hareketi ile müzakere için aracı göndermişti” 

Başkan Barzani röportajında, 1969 yılında Irak Ordusu’nun Kürdistan Bölgesi’ne çok geniş çaplı bir saldırı başlattığını ve kısmi başarı elde ettiklerini belirterek, aynı yılın Eylül ayında Kürt hareketinin büyük bir atağa geçtiğini ve Irak güçlerine tarihinde en büyük hezimeti yaşattığını vurguladı. 

Irak hükümetinin Eylül Devrimi’nden sonra Kürt hareketi ile müzakereler için aracılar gönderdiğini belirten Başkan Barzani, Seyyid Aziz Şerif’in arabulucu olarak geldiğini kaydetti. 

Mela Mustafa Barzani’den Saddam’a Kerkük yanıtı 

Başkan Barzani, Irak’ta o dönemde Saddam’ın daha mütevazi, daha açık sözlü ve daha edepli olduğunu ifade ederek, 90’lı yılların ardından ise bakanların bile yanında izni olmaksızın konuşamaz ve hareket edemez olduğunu belirtti. 

Başkan, verdiği röportajda Kürt lider Mela Mustafa Barzani’ye yönelik suikast girişiminden söz ederek, Saddam’ın Kerkük’ün Kürt kenti olduğunu kendisine söylediğini ancak ekonomik bir merkez olduğu için devlet kurmaya elverişli olduğunu söylediğine dikkat çekti. 

Öte yandan röportajın devamında Eylül Devrimi’nin en büyük başkaldırı olduğunu söyleyen Başkan Barzani, “Önceki devrimler bölgeseldi, ancak Eylül Devrimi kapsamlıydı, tüm bölgelerde ve tüm kesimlerin katılımıyla yapıldı” şeklinde konuştu.