image

PeyamaKurd - Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile bir araya gelen Başkan Mesud Barzani, Papa’nın Kürdistan Bölgesi’ne yaptığı ziyaretle ilgili olarak açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabı Twitter üzerinden bir mesaj paylaşan Başkan Barzani, “Zat-ı âlilerinizin Irak ve Kürdistan Bölgesi ziyareti gerçekten de tarihidir ve barış içinde birlikte yaşamanın asil mesajını taşımaktadır” dedi.

Başkan Barzani, Papa ile bugünkü görüşmesinin fotoğrafını paylaşarak “Papa’yı bugün Erbil'de ağırlamaktan onur duydum. Papa Francis'in Kürdistan Bölgesi ziyareti, aslında ortak değerlerimiz olan barış, bir arada yaşama ve hoşgörünün kanıtıdır” ifadesini kullandı.

Öte yandan Papa ise görüşmede, “Kürdistan’ı unutmadım. Sizin ve Başbakanınızın Vatikan ziyaretini unutmadım. Sizin ve Başbakanınızın daveti üzerine Kürdistan’a geldim” dedi.

“Farklılıkları koruduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum” diyen Papa, “Siz sadece beni değil, tüm Hristiyanları karşıladınız. DAİŞ’le mücadele sürecinde Hristiyanları korudunuz. Burası Hristiyanların evi oldu” ifadelerini kullandı.