image

PeyamaKurd - Başkan Barzani, Irak rejimi tarafından idam edilmelerinin 47’nci yıldönümünde, Güney Kürdistanlı Kürt kadın devrimci Leyla Kasım ve arkadaşları için bir anma mesajı paylaştı.

Sosyal medya hesabı üzerinden mesajını paylaşan Başkan Barzani, “Bugün, tüm Kürt kadınları için bir direniş sembolü olan Leyla Kasım'ın infazının 47'nci yıldönümü. Leyla Kasım, ulusunun peşinde, zalimlere boyun eğmek yerine ölümü seçti” diyerek şehit olan Kasım ve yol arkadaşlarını andı.

Bugün, Güney Kürdistanlı Kürt kadın devrimci Leyla Kasım ve arkadaşlarının Irak rejimi tarafından idam edilmeşinin 47’nci yıldönümü.

Kürdistan'da uygulanan ağır işgale ve baskıya dikkat çekmek için 1974 yılında uçak kaçırma girişiminde bulunan Leyla Kasım ve 4 arkadaşı ile birlikte 47 yıl önce bugün Irak Baas rejimi tarafından idam edildi. Leyla Kasım Kürt mücadelesinde idam edilen ilk kadın militan oldu.

Leyla Kasım, 1952 yılında Kerkük’e bağlı Xaneqîn kentinde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğreniminden sonra ailesiyle birlikte Bağdat’a göç etti. 1971'de ise Bağdat'a üniversitede sosyoloji eğitimi görmeye başladı. Kısa zaman içinde Kürt öğrenci birliğinin aktif üyelerinden biri oldu.

“Leyla Kasım: Ölümümle binlerce Kürt uyanacak!”

Bağdat’ta lise öğrenimini tamamlayan Kasım, 20 yaşındayken Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) ile tanıştı ve onlara destek verdi. O dönemler özellikle Güney Kürdistan hassas bir dönemden geçiyordu. 1974’ün baharında Baas rejimi Kürtlere karşı savaş açmıştı.  Saddam rejimi Kürt ailelerini Bağdat’tan çıkarmaya başladı.

Bu dönemde Leyla Kasım, Kürt halkının sesini dünyaya duyurmak amacıyla bir uçak kaçırmayı kararlaştırdı.  Ancak uçağın iki saat geç kalmasıyla eylemleri deşifre oldu.

İstihbarat güçleri tarafından tutuklanan Kasım, Cevad Hemevendi, Neriman Fuad Mesti, Hesen Heme Reşid ve Azad Süleyman Miran’ı 12 Mayıs 1974'te , sabah saat 07.00’de idam edildi.

Bir kaç gün sonra ise ailesine Leyla'nın idam edileceği haberi verildi. Ferah adında bir Kürt tutukluyu görme gerekçesiyle Ebu Greyb'e giden annesi, Leyla ile görüşme fırsatı yakaladı. İdam edilmeden önce annesiyle kısa bir görüşme fırsatı bulan Leyla, annesine şu sözleri söyledi:

“Güzel annem; tasalanma, ben bir dava insanıyım artık. Kürt halkı ve Kürdistan için savaşıyorum. Dün Saddam ve beraberinde bir grup buraya geldi. Beni kandıracağını, ilkelerimden taviz vereceğimi zannediyordu. Hatta mücadeleden vazgeçmem için maddi tekliflerde bulundu. İstediğim okullarda öğretmenlik yapabileceğim vaadinde bulundu. Fakat ben bunları kabul edemeyecek kadar onurlu olduğumu, halkımı satmayacağımı söyledim. Kendimi Kürt ve Kürdistan davasına adadığımı, bu mücadele uğrunda idamı onurla karşıladığımı söylemem üzerine çılgınlaşan koca Saddam'ın ne kadar zavallılaştığını gördüm. Anne bizim ölümümüzle binlerce Kürt insanı uyanacak, özgürlük bayrağımız dalgalanacak. Ben öldüğümde üzülmeyin, saç örgülerimden bayrak yapsınlar!”