image

PeyamaKurd - Kürdistan’ın başkenti Erbil’de Başkan Mesud Barzani, Irak İslam Partisi Genel Sekreteri İyad Samarrai ve beraberindeki parti heyeti ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeye ilişkin Başkan Barzani’nin resmi sitesinde yer alan habere göre, Başkan Barzani, Irak İslam Partisi Genel Sekreteri İyad Samarrai, genel sekreter yardımcıları Suheyb El-Ravi, Reşid Azavi ve politbüro üyesi Nasır El-Ani’den oluşan heyeti kabul etti.

Görüşmede Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani, KDP Politbüro Üyesi ve Irak eski Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve KDP Başkanlık Konseyi Üyesi Ali Hüseyin de yer aldı.

Tarafların Irak ve bölgede yaşanan siyasi gelişmelerin konuşulduğu görüşmede, Ninova’da yaşanan sorunlar, Musul’un yeniden inşası ve Musul’da yaşayanların yaşadıkları sorunlar değerlendirildi.

Görüşmede terör fikrinin tehlikeleri ve terör örgütü IŞİD’in yeniden harekete geçme durumu masaya yatırılarak, tüm siyasi kesimlerin koordinasyon içerisinde olmasının gerekliliğine dikkat çekildi. Diğer taraftan KDP ile Irak İslam Partisi arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin kararlaştırıldığı görüşmede, Irak Parlamentosu’nda da iki partinin koordinasyon içerisinde hareket edilmesi gerektiği belirtildi.