image

PeyamaKurd- Bugün başkent Erbil’de Kürdistan Demokrat Partisi’nin (PDK), kadro ve diğer yetkilileriyle bir araya gelen Başkan Barzani, Kürdistan, Irak ve bölgenin içinden geçtiği durum, referandum ve 16 Ekim olayları sonrası Kürdistan halkının karşı karşıya kaldığı gelişmeler hakkında konuştu.

Irak’ta alınan kararlarda ortaklık, yasamada anlamlılık ve kamuda denge prensiplerini bir kez daha dile getiren Başkan, “Bunun şeffaf ve garanti mekanizmasına dayanması gerektiğini. Stratejik kararların alınacağı ve Kürtlerin de dahil olacağı bir yüksek konseyin oluşturulması ayrıa bu şekilde yönetimde karmaşa çıkmasının önüne geçilebileceğini” söyledi.

Başkan Barzani, “12 Mayıs’ta yapılan Irak parlemento seçimlerinde birçok tarafın, PDK’nin yenilgi almasını beklediğini ancak bütün engellemelere rağmen PDK üye ve taraftarlarının çalışmasıyla birinci gelmeyi başardıklarını” söyledi.

“Hepmiz peşmergeye borçluyuz. Çünkü sadece peşmerge denklemleri değiştirip Kürdistan’ı koruyabildi” ifadelerini kullanan Başkan Barzani, “Iraklı vatandaşlar, parlamento seçimlerinde Kürdistan halkının haklarına ve referanduma karşı duran şovenist simaları cezalandırdı. Bu da Irak halkının şovenizmi reddettiğinin güçlü bir belgesidir” dedi.