image

PeyamaKurd - Başkan Mesud Barzani, 5 Mart 1991’de Kürdistan halkının Baas rejimine karşı başlattığı büyük ayaklanmanın (Raperîn) yıldönümünde bir mesaj yayımladı.

Başkan Barzani, yayımladığı mesajda, “Raperîn, Kürdistan halkının bütün dünyaya, esaret altında yaşamayı kabul etmeyeceği mesajıydı. Eğer Kürdistan tek ses olursa, zulme ve işgalcilere karşı zafer, her zaman mutlak olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Başkan Mesud Barzani’nin Raperîn mesajı şu şekilde:

“Mart ayı Kürdistan halkının zafer ve talihsizliklerinin ayıdır. Tarihsel zafer ve dönüm noktaları mart ayında yaşanmıştır. Mart, Kürdistan halkı için ayaklanma, kurban verme ve umutların yeniden yeşerdiği aydır. Mart ayında Kürdistan  halkı zulme ve işgale karşı durmuş, Kürdistan kurtuluş hareketi siyasi yaşamında yeni bir dönem öne çıkmıştır ki Raperîn’le 1991 Mart’ının büyüklüğü somut hale gelmiştir.

Raperîn, Kürdistan halkının bütün dünyaya, esaret altında yaşamayı kabul etmeyeceği mesajıydı. Eğer Kürdistan tek ses olursa, zulme ve işgalcilere karşı zafer, her zaman mutlak olacaktır.

Halkın direnişi ve devrim, ilk kez 11 Mart 1970’te Irak rejimini, halkımızın bazı haklarını vermeye mecbur bırakmıştır. 11 Mart Bildirgesi, halkımıza yönelik asimilasyon ve işgalcilerin inkarı karşısında Kürdistan halkının meşru devriminin başarısının açık belgesidir.  11 Mart’ta ve büyük Eylül Devrimi’nde düşman, güç kullanma mantığını bırakıp diyaloğa geçmeye mecbur bırakıldı.

Yine mart ayında Halepçe şehitlerini anıyoruz. Halepçe, milletimizin bedeninde derin bir yaradır ve düşmanın vahşeti ile vicdansızlığının işaretidir. Halepçe, geride kalan yüzyılda, Kürdistan halkının mazlumiyetinin sesidir. Ve bütün insanlık Kürdistan halkına karşı işlenen bu büyük suçtan sorumludur.

Mart ayında, Kürdistan halkı için zulüm ve karanlığa karşı hayatın başarısı ve özgürlüğün sembolü olan Newroz’u kutluyoruz. Newroz, Kürdistan halkı için yenilik ve yeni bir başlangıcın müjdesidir.

Raperîn ve mart ayının anmaları vesilesiyle Raperîn şehitlerine,Halepçe şehitlerine ve bütün Kürt ve Kürdistan binlerce kez selam olsun. Halkımızın şimdiki kazanımları, Kürdistan Bölgesi’nin ilerleyişi, inşası ve statüsü, hepsi başı dik şehitlerimizin kanlarının ürünüdür.

Bu vesileyle, her zorlu dönemde direniş gösteren, esaret ve zulmü asla kabul etmeyen bütün Kürdistan vatandaşlarını selamlıyor, teşekkür ediyoruz.

Halkımız için fedakarlıkları ve mertlikleriyle tarih yazan kahraman Peşmerge’ye selam olsun.”