image

PeyamaKurd- Fransa’nın yeni Erbil Başkonsolosu Decottignies’i ağırlayan Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, IŞİD’i ortaya çıkaran sebeplerin ortadan kaldırılmadığını, bu yüzden terörün güçlenmesi tehlikesinin olduğunu söyledi.

Başkan Barzani tarafından kabul edilen Fransa’nın yeni Erbil Başkonsolosu Olivier Decottignies, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Dışişleri Bakanı Jean-Yves le Drian’ın selamlarını ileterek Kürdistan Bölgesi’nin istikrarından ve yeni hükümetin göreve başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Fransa ve Kürdistan halkının dostluğuna vurgu yapan Decottignies, Kürdistan Bölgesi’nin istikrarının Fransa için önemli olduğunu, Paris yönetiminin Erbil’le olan ilişkilerini geliştirmeyi, Kürdistan Bölgesi’ne destek vermeye devam etmek istediğini ve Erbil - Bağdat ilişkilerinin gelişmesini olumlu karşıladığını ifade etti.

Decottignies’e yeni görevinde başarılar dileyen Başkan Barzani de Fransa Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı’na teşekkür etti.

Kürdistan ile Fransa halkının tarihi dostluğuna değinen Başkan Barzani, başta IŞİD’le mücadelede olmak üzere Fransa hükümetinin zor günlerde Kürdistan halkının yanında olduğunu ve iki taraf arasındaki ilişkilerinin gelişmesi önünde hiçbir engel olmadığını dile getirdi.

Terör tehdidi, bögedeki son gelişmeler ve Suriye konusunun da gündeme geldiği görüşmede Başkan Barzani, Macron’un Suriye’yle ilgili inisiyatif almasını takdirle karşıladı ve Kürt halkının Suriye’deki geleceğinden endişe duyduğunu belirtti.

Başkan Barzani ayrıca, IŞİD ve radikal düşüncenin ortaya çıkmasına yol açan sebeplerin ortadan kaldırılmadığını, bu yüzden terörün güçlenmesi tehlikesinin olduğunu vurguladı.