image

PeyamaKurd - Rojava operasyonuna yönelik kritik süreci değerlendiren Başkan Mesud Barzani, uluslararası koalisyonun önemli bir parçası olarak Fransa’nın, Rojava’da çıkacak bir savaş sonucunda yaşanabilecek felaketlerin önüne geçmesi gerektiğine dikkat çekti. 

Fransa’nın Erbil Başkonsolosu Olivier Decottignies’le görüşen Başkan Barzani, bölgedeki son siyasi süreç ve gelişmeler, Rojava’da artan gerginlik ve Irak’taki siyasi süreci değerlendirdi. 


Batı Kürdistan’da (Rojava) çıkabilecek bir savaş ihtimalinin doğuracağı tehlike üzerinde durulan görüşmede Başkan Barzani, uluslararası koalisyonun önemli bir parçası olarak Fransa’nın, yaşanabilecek felaketlerin önüne geçmesi gerektiğini dile getirdi. 


Yapılan görüşmede iki taraf da Kürt milletinin yaşadığı acı ve talihsizliklerin derinleşmesi ihtimalinden ve Suriye’deki geleceğinden duyduğu endişeyi ifade etti. 

Öte yandan Başkan Barzani bugün ayrıca ABD’nin Erbil Başkonsolosu Steven Fagin ile de konuyu görüşerek, ABD ve koalisyonun, Kürtlerin korunması için rol oynaması gerektiğini vurguladı.