image

PeyamaKurd- Başkan Mesud Barzani’nin resmi web sayfasından yapılan açıklamada, Başkan, Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) yayın organlarının tesmsilcileriyle bir araya geldi dendi. 

Irak’ta hükümet kurma çalışmalarına yönelik Başkan Barzani, “3 prensip belirledik. Yeni hükümetin ortaklık, denklik ve denge prensiplerine göre kurlması gerekiyor“ ifadelerine yer verdi.

Başkan Barzani, anayasa ihlallerinin ortadan kaldırılması, bileşenlerin haklarının korunması ve Kürtlere karşı işlenen suçların tekrar yaşanmaması için Kürtlerin de katılacağı federal bir konseyin kurulması gerektiğine vurgu yaptı. 

Irak’ta önemli kararlar alabilecek yüksek bir strateji konseyinin kurulması gerektiğini ifade eden Barzani, “Kurulacak Federal Konsey ile iktidarın tek bir taraf kullanılmasının ve anayasa ihllalerinin önüne geçilir. Böylece hiçbir taraf halkımıza karşı işlenen suçları tekrarlayamaz” diye belirtti.

Başkan Barzani, Kürdistan bağımsızlık referandumu süreci ve referandumdan sonra Irak’ın Kürdistan’a yönelik anayasa ihllalerine de değindi. 

Son olarak KDP’lilere de seslenen Başkan: 

“Seçime büyük bir coşkuyla hazırlanmalısınız. Yüksek sesle propaganda yapın fakat yerine getiremeyeceğiniz sözler vermeyin, vaatlerde bulunmayın. KDP’nin kazanımlarından bahsedin. Halkımızın desteğyle KDP büyük bir zafer elde edecek ve reformları gerçekleştirecek bir hükümet kuracak” dedi.