image

PeyamaKurd- Başkan Mesud Barzani Irak seçimlerine ilişkin bir mesaj yayımladı. Başkan Barzani seçim sonuçları ile birlikte  yeni bir sürecin başladığını  seçimlerin, Bağdat ile Erbil arasında yeni başlangıçlara vesile olmasını umut ettiğini ifade etti.

Başkan Barzani seçim sonuçlarının yeni bir durumun ortaya çıktığını ifade ederek, seçimlerin Erbil ve Bağdat’ın çatışma ve çekişmelerden uzak yeni ilişkilerin başlamasına vesile olmasını umut ettiğini dile getirdi.

Başkan Barzani mesajında: "Tüm çelişkilerin ana sebebinin Bağdat hükümetinin anayasayı ihlal etmesi karşısında Kürdistan halkının referandum  kararı almasından kaynaklanmaktadır. Irak’la gönüllü birliktenlik kadar referendum ile kendi kaderini tayin etmek Kürdistan halkının en doğal  ve meşru hakkıdır.

100 yıldan fazladır yaşanan felaketlerin sonunda Bağdat'tın Kürdistan halkının haklarına karşıtlık yapacağına davasına anlam vermeli. Artık Bağdat Kürdistan halkının meşru davasına anlam vermeli" dedi. 

“Bağdat ile bir sonuç alana kadar diyaloğumuzu sürdüreceğiz” diyen Başkan Barzani,

“Hiçbir zaman savaş bizim için bir seçenek olmadı. Ancak maalesef her dönemin sonunda 16 Ekim olaylarında, referandum öncesi ve sonrası barışçıl yaklaşımlarımıza rağmen, Bağdat savaşı tercih etmiş, bize ise kendimizi savunmaktan başka bir yol bırakmamıştır.”

Diğer Kürdistani bölgeler ve Kerkük, silah ve zorla ilhak edildi ve buna bir son verilmeli. Tarih şunu ispatlamıştır ki … Evet asla boyun eğmedik … Halkımıza karşı yürütülen silah ve şiddet diliyle Kürdistan halkının iradesi hiçbir zaman kırılamamıştır ve kırılmayacaktır…” diye belirtti