image

PeyamaKurd - Başkan Mesud Barzani dün Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Eş Başkanı Bafil Talabani ile Pirmam'da bir araya geldi.

Görüşmede, Irak cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda uzlaşıya varmak ve Kürtler arası birlik konuları ele alındı.

Görüşmede ayrıca, Irak Cumhurbaşkanlığı konusundaki ayrışmayı gidermek amacıyla iki teklif üzerinde durulduğu belirtildi.

Rudaw’da yer alan bilgilere göre, toplantıda iki öneri sunuldu; biri Irak cumhurbaşkanlığının KDP adayına, bakanlıkların ise KYB adaylarına verilmesi yönündeydi. İkinci öneri ise KDP'nin, cumhurbaşkanı adayının Berhem Salih olmaması şartıyla KYB adayına oy vereceği oldu.

KYB'li yetkili: Taraflar anlaşmaya varacak!

Öte yandan görüşmeye ilişkin hem KDP hem de KYB'li yetkililerden açıklama geldi.

KDP Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani görüşmeyle ilgili, "Görüşmenin iyi geçmesini umuyoruz, ardından her iki tarafın siyasi büroları oturup bir anlaşmaya varacak; Sebebi ise iki taraftan da olmayan bir aday için karar verilmesi gereken çok fazla şey olması” değerlendirmesini yaptı.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) eski Politbüro üyesi Fereydun Abdülkadir ise, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile KYB'nin yapacağı görüşme konusunda iyimser olduğunu belirterek, "Çok iyimserim. Taraflar bir anlaşmaya varacaktır. Bafil Talabani tartışmaya değil anlaşmaya gitti” dedi.