image

PeyamaKurd - Başkent Erbil'de Uluslararası Koalisyon’un Irak ve Suriye Özel Operasyonlar Komutanı Gum Wallbouper ve beraberindeki heyeti kabul eden Başbakan Mesrur Barzani, Şengal Anlaşması'nın uygulanmasının bölgede istikrarın sağlanması için önemli olduğunu ifade etti.

Görüşmede bölgedeki güçlere değinen Başbakan Mesrur Barzani, Peşmerge’nin tüm gücünü terörle mücadeleye sarf etmesi için Yasal olmayan güçlerin Kürdistan Bölgesi’ni terk etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Koalisyon ve Peşmerge koordinasyonuna dikkat çekildi

Başkentte yapılan görüşmeye, ABD’nin Erbil Başkonsolosu Rob Waller'in de katıldı. Görüşmede, Irak ve bölgedeki gelişmelerin yanı sıra Peşmerge güçleri ile Uluslararası Koalisyon güçleri arasındaki koordinasyonun önemine değinildi.

ABD'li heyetinde yer aldığı görüşmede, terör örgütü IŞİD’le mücadelede Peşmerge güçlerine verilen desteğin önemine değinildi. Uluslararası Koalisyon’un Irak ve Suriye Özel Operasyonlar Komutanı Gum Wallbouper görüşmede, Kürdistan Bölgesi’nin ABD’nin önemli bir ortağı olduğunu ve Washington’un bölgedeki müttefiği olduğunu dile getirdi.

"Şengal'de anlaşma uygulanmalı ve silahlı güçler Şengal'den çıkmalı"

Kürdistan Bölgesi’ne verdikleri destekten ötürü Uluslararası Koalisyon güçlerine teşekkür eden Başbakan Mesrur Barzani ise, Şengal Anlaşması’nın uygulanması ve kentteki silahlı güçlerin Şengal dışına çıkmasının önemine değindi.

Mesrur Barzani, Şengal Anlaşması’nın uygulanmasının bölgede istikrarın sağlanması açısından önemli olduğunu belirterek, evlerini terk etmiş göçzedelerin geri dönüşü için uygun şartları oluşturma açısından da anlaşmanın uygulanması gerektiğini ifade etti.

"O güçler, Kürdistan Bölgesi'ni terk etsin..."

Ayrıca görüşmede, yasal olmayan güçlerin Kürdistan Bölgesi’ni terk etmesi gerektiğini vurgulayan Başbakan, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin tüm gücünü terörle mücadeleye ayırması için yasal olmayan güçlerin Kürdistan Bölgesi topraklarını terk etmesinin önemli olduğunu kaydetti.