image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, Erbil Uluslararası Havalimanı’na yönelik insansız hava aracı (İHA) saldırısyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak saldırının Kürdistan Bölgesi’nin istikrarını ve güvenliğini hedef alan bir terör eylemi olduğunu ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Talabani, Erbil Uluslararası Havalimanı ve diplomatik misyonların hedef alınmasının bir terör eylemi olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Erbil'in füzeler ve İHA’larla hedef alınmaya devam edilmesi, Irak devletinin egemenliğinin ihlalidir. Kürdistan Bölgesi’nin istikrarını ve güvenliğini hedef alan bir terör eylemidir. Saldırıların arkasındaki taraflar, bu tür eylemlerin sonuçlarının ciddiyetini anlayamıyorlar. Sadece Irak'ın ve halkının çıkarlarından uzak, kendi dar çıkarlarını ve gündemlerini düşünüyorlar.”

Talabani, Şarkul Avsat’a yaptığı açıklamada, devletin egemenliğini ve yasalarını ihlal eden bu ve benzeri saldırıları durdurmak için Bağdat'taki emniyet ile Erbil’deki güvenlik birimlerinin ortak çalışması, uluslararası toplumla işbirliği yapılması ve desteğinin alınması gerektiğine dikkat çekti.

Ayrıca Talabani açıklamasında, yapılan saldırılar karşısında ciddi bir adım atılmamasının kaos ortamı yaratacağını ve bunun Irak devletinin ve egemenliğinin hiçe sayılması anlamına geleceğini belirterek, “Bu da Irak'ın çıkarlarını ve uluslararası toplumla ilişkisini olumsuz etkileyecektir” dedi.