image

PeyamaKurd - Başbakan Mesrur Barzani, ABD’nin Orta Doğu’daki varlığının devam edeceğini, Peşmergeye yardımların sürdürüleceği konusunda kendilerine söz verildiğini söyledi.

Manama 2021 Diyalog Forumu Bahrany’de bulunan Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, gazetecilerin sorusunu yanıtladı.

Forumda değişik panellere katıldığını ve ikili görüşmeler gerçekleştirdiğini dile getiren Başbakan Barzani, “Görüşmelerin içeriği genel olarak bölgenin güvenlik ve istikrarın nasıl sağlanacağı, bu konuda ortak işbirliği hakkındaydı. Yine bölgeyi tehdit eden unsularla mücadele meselesi ele alındı. Biz de bölgenin aktif bir unsuru olarak görüşlerimizi dile getirmeyi önemli buluk. Gördüğümüz ve hissettiğimiz şey Kürdistan Bölgesi’ne ve özelde bu bölgeye önem verildiğiydi” ifadelerini kullandı.

Forumda dün ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile gerçekleştirilen görüşme hakkındaki soruyu da yanıtlayan Barzani, ABD’nin bölgedeki varlığının devam edeceğini vurguladı, “Peşmerge güçlerine yardım ve desteklerinin devam edeceğine dair söz verdiler” dedi. 

Mesrur Barzani, dünya ülkelerinin güvenlik ve terör meselesinin bölgesel bir mesele olduğunu ve tüm tarafları alakadar ettiğini çok iyi anladığını ifade etti.