image

PeyamaKurd - Germiyan'da yapılan bir törene katılan Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi vatandaşlarının haklarının büyük bölümünün Bağdat’ta ihlal edildiğini ve bu haklar için mücadele etmeleri gerektiğini ifade etti.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Kelar Silosunun açılış töreninde yaptığı konuşmada, hükümetin yatırımlarının süreceğini dile getirdi.

Hayata geçirilen projelerin, Kürdistan’ın ekonomik altyapısının güçlendirilmesine yönelik olduğunu belirten Başbakan, bugün açılışı yapılan projenin de gıda güvenliği açısından stratejik olduğunu vurguladı.

"Hükümetin stratejisi gelir kaynaklarını çeşitlendirmek"

Başbakan konuşmalarında, “Tarım gelişirse, sanayi ve ticaret de gelişir” diyerek, “Hükümetin stratejisi büyük projeler ve gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesidir” ifadesini kullandı.

Germiyan bölgesindeki projeler için 126 milyar dinarlık bütçe ayırdıklarını vurgulayan Başbakan Mesrur Barzani, Kelar-Kifri ve Kelar-Derbendixan’da da hayata geçirilecek projelerin olduğunu belirtti.

Germiyan bölgesinin Kürdistan topraklarını savunurken binlerce şehit verdiğini, Enfal ve soykırıma uğradığını belirten Başbakan, Irak Anayasası’nda Enfal kurbanlarına tazminat verilmesi gerektiğinin yer aldığı ancak Bağdat’ın bunu uygulamadığını kaydetti.

Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi vatandaşlarının haklarının büyük bölümünün Bağdat’ta ihlal edildiğini ve bu haklar için mücadele etmeleri gerektiğini söyledi.