image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD’in bölgede ciddi bir tehdit olmayı sürdürdüğünü dile getiren Başbakan Mesrur Barzani,, “Roma’da İtalyan yetkililere, Uluslararası Koalisyon’un bir parçası olarak İtalya’nın Irak ve Kürdistan Bölgesi’ni terk etmemesi gerektiğini söyledim” ifadesini kullandı. 

Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani, İtalyan La Repubblica gazetesine verdiği bir röportajda bölgedeki IŞİD tehdidi, İtalya ziyareti ve Erbil-Bağdat ilişkileriyle ilgili açıklamalara yer verdi. 

Başbakan açıklamalarında, terör örgütü IŞİD’in, Kürdistan Bölgesi ile federal hükümetin kontrolü altındaki bölgelerin sınırında hazırlık içinde olduğunu vurgulayarak, örgütün Suriye’deki bazı gruplarla da ilişki içinde olduğunu kaydetti. 

“İtalya, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ni terk etmemeli” 

Koalisyonda yer alan İtalya’ya Peşmerge Güçleri’ne yardımlarından dolayı teşekkür eden Mesrur Barzani, “Roma’da İtalyan yetkililere, Uluslararası Koalisyon’un bir parçası olarak İtalya’nın Irak ve Kürdistan Bölgesi’ni terk etmemesi gerektiğini söyledim” sözlerine yer verdi. 

Mesrur Barzani, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesi ardından bölgedeki oluşan gerilimle ilgili soruya yanıt vererek, “İçinde yaşadığımız bölgenin kolay olmadığı aşikar. Ancak biz tüm bu olaylara rağmen burada yaşamaya devam etmeliyiz” dedi. 

“Bölgede binlerce sorun var...” 

Röportajında, “Hem ABD ve Koalisyon ile hem de aynı zamanda İran’la ilişkilerinizi nasıl sürdürüyorsunuz” sorusuna yanıt veren Başbakan şunları dile getirdi: 

“İran bölgenin çok önemli bir ülkesi ve kendi menfaatlerini korumaya çalışıyor. ABD ve Koalisyon ise, terörle mücadele ve bölgenin istikrarının sağlanmasında destek oluyor. Bölgede binlerce sorun var ve bunların çözümü için çaba harcamaya devam etmeliyiz.” 

“Kürdistan için Irak’ta anayasa olduğu gibi uygulanmalı” 

Erbil-Bağdat ilişkilerinde Irak anayasasının esas alınarak sorunların çözülebileceğini dile getiren Başbakan Barzani, “Bir önceki hükümetle farklı bir ilişkimiz vardı ancak şu anda Irak’ta başka bir siyasi durum var. Kürdistan Bölgesi, Irak Anayasası’nda tanımlanmıştır ve anayasanın olduğu gibi uygulanması gerekiyor” şeklinde konuştu. 

Ayrıca Başbakan konuşmalarında, Kürdistan Bölgesi’nin egemenlik hakları ve kendi kararlarını alma gibi konuların kendileri için önemine değinerek şunları ifade etti: 

“Biz hükümet olarak, ekonomi başta olmak üzere bir reform süreci başlattık. Yabancı yatırımcılara kolaylıklar sağladık ve ekonomiyi kalkındırmaya çaba harcıyoruz. Bağdat’la daha fazla koordinasyon ve işbirliği olmasından yanayız” ifadelerini kullandı.