image

PeyamaKurd -Yunanistan'a ilk ziyaretini gerçekleştiren Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin başkent Atina’daki sıcak temasları Yunan basınına yansıdı.

Ziyaret ile ilgili Yunan basınından Kathimerini’de yer alan haberde, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani ile gerçekleştirdiği görüşmeye geniş yer verilirken, Başbakan’ın Atina’ya ziyaretinin ilk olduğuna vurgu yapıldı.

Haberde, tarafların gerçekleştirdiği görüşme ile ilgili, ikili ekonomik ve kültürel ilişkilerin gündeme geldiği belirtilerek, iki tarafın da ilişkileri geliştirmeye hazır olduğu ifade edildi.

Yayımlanan haberin devamında başka konuların da gündeme geldiğine dikkat çekilerek, bölgenin güvenlik ve istikrarının korunması ve uluslararası hukukun yanı sıra iyi komşuluk ilişkilerine saygı duyulmasının dile getirildiği kaydedildi.

Başbakan’ın ilk defa resmi ziyareti manşete taşındı

Bir başka Yunan gazetelerinden The Toc gazetesi ise, Başbakan Mesrur Barzani-Miçotakis görüşmesini manşetine alırken, Başbakan’ın ilk defa resmi olarak Yunanistan’ı ziyaret ettiğini manşetine taşıdı.

Öte yandan Eonoe gazetesi ise Başbakan Mesrur Barzani’nin Yunanistan’a ilk ziyaretini gerçekleştirdiği ve görüşmede bölgenin istikrarının korunmasının yanı sıra uluslararası hukuka saygı duyulması gerektiğine değindi.

 Ayrıca diğer gazete ve haber sitelerinin yanı sıra tv kanallarında da geniş bir şekilde yer buldu.