image

PeyamaKurd - Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani, Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi ile bir araya gelerek Erbil-Bağdat ilişkilerini değerlendirdi. 

Duhok’ta yapılan görüşmede, taraflar arasındaki sorunların anayasal çerçevede çözüme kavuşması için görüşmelerin devam etmesi gerektiğine dikkat çekildi. 

Parlamento Başkanı Halbusi ve beraberindeki heyet bugün Başkan Mesud Barzani ile de görüşmüştü. Görüşmede, Irak ve bölgenin siyasi durumu ile Erbil - Bağdat ilişkilerinin seyri üzerinde durulmuştu. 

Erbil-Bağdat ilişkilerinde yakalanan fırsatın değerlendirilmesine vurgu yapılan görüşmede, iki taraf arasındaki sorunların Irak Anayasası ışığında çözülmesi gerektiğinin altı çizildi. Bunun içinde ilişkilerin sürdürülmesi ve karşılıklı istişarenin önemine atıfta bulunulmuştu. 

Bugün başkent Erbil’e gelen Halbusi’nin Duhok’a da giderek Amerikan Kürdistan Üniversitesi’nin ilk mezunlarını vermesi dolayısıyla düzenlenen törene katılacağı öğrenildi. Dün de Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih Erbil’e bir ziyaret gerçekleştirmişti.