image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Çin aşısının ilk partisinin Kürdistan Bölgesi’ne ulaşması dolayısıyla yazılı bir açıklama yayımladı.

Başbakan Mesrur Barzani, Çin’den gönderilen Sinopharm aşılarının ilk partisinin Kürdistan Bölgesi’ne ulaşmasından memnuniyet duyduğunu belirterek, insani yardımından ötürü Çin’e teşekkür etti.

Başbakan, aşı dağıtım planının onaylanmasının ardından aşıların tüm illere dağıtılacağını ve öncelikli olarak sağlık çalışanlarına uygulanacağını kaydederek, aşıların elde edilmesi için Irak hükümetiyle birlikte çalıştıklarını kaydetti.

"Tüm Kürdistanlılar aşıya ulaşacak"

Mesrur Barzani açıklamasında, gelişmiş aşı şirketleriyle aşıya ulaşım için direkt iletişim halinde olduklarını vurgulayarak, bu konuyla ciddi bir şekilde ilgilendiğini ve en kısa sürede tüm Kürdistanlılara aşının ulaşacağını dile getirdi.

Yayımladığı mesajında 6 milyonu aşkın Kürdistan Bölgesi vatandaşına aşı temini için çabalarını sürdürdüklerini söyleyen Başbakan, sağlık çalışanlarının ardından aşıda önceliğin yaşlı vatandaşlara verileceğini ifade etti.

Mesrur Barzani, Kovid-19 sürecinin sağlıklı bir şekilde atlatılması için vatandaşlardan salgınla mücadele çerçevesinde alınan tedbirlere uymaları çağrısında bulundu.