image

PeyamaKurd - İran’ın Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılarına dikkat çeken Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Irak hükümeti ve uluslararası topluma İran’ın Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılarının durdurulması çağrısında bulundu.

Selahaddin Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde açıklamalarda bulunan Başbakan Mesrur Barzani, İran’ın Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılarının durdurulması gerektiğini belirterek, bu konuda Irak hükümeti ve uluslararası topluma çağrı yaptı.

"Ülke topraklarımıza yönelik saldırlar sorunları çözmüyor"

Başbakan buradaki konuşmalarında, “Geçmişte de çeşitli bahanelerle Kürdistan Bölgesi topraklarına gayrimeşru saldırılar düzenlendi. Vatan sevgisini, hoşgörü kültürünü büyütüp daha güçlü bir ülke olursak tüm zorlukların üstesinden geliriz” mesajında bulundu.

Saldırıları kınayan Başbakan Mesrur Barzani, “Ülke topraklarımıza yönelik saldırlar sorunları çözmüyor. Biz barışçıl bir milletiz ve hiçbir komşu ülke için sorun çıkarmak istemiyoruz. Mesajımız: Barış, özgürlük ve birbirine saygıdır” diyerek, Kürdistan Bölgesi’nin ileriye taşımak istediklerini vurguladı.

Ayrıca Başbakan mesajında, “Ülkemizi kalkındırarak yaşamak istiyoruz. Bize yardım edenlere teşekkür ediyoruz. Bize yardım etmek istemeyenler ise bize bu yolda sorun çıkarmasın. Çünkü biz yaşamaya, ilerlemeye, ülkemizi inşa etmeye, torunlarımızı bilim silahıyla donatmaya ve daha geniş bir ufka doğru adım atmaya karar verdik" sözlerini kullandı.

Irak hükümeti ve uluslararası topluma çağrı!

Tüm taraflara çağrıda bulunan Başbakan, “Bize karşı yapılan tüm bu saldırı ve ihlalleri kınıyoruz” diyerek, “Irak hükümeti ve uluslararası topluma bu saldırı ve ihlalleri sınırlandırmaya çağırıyoruz” açıklamasında bulundu.