image

PeyamaKurd - Fetih Koalisyonu lideri Hadi Amiri başkanlığındaki Koordinasyon Çerçevesi heyeti, Başkan Mesud Barzani'nin ardından Başbakan Mesrur Barzani ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Taraflarla bir araya gelen Başbakan Mesrur Barzani görüşmedeki konuşmalarında, Irak’ta anayasanın uygulanmasının tüm bileşenlerin yararına olduğuna dikkat çekti.

Başkent Erbil'de yapılan görüşmede Irak'taki son durum ve Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkilere temas edilirken heyetin başkanı Hadi Amiri, Kürdistan Bölgesi ve liderliğinin Irak'taki siyasi denklemlerde aktif bir role sahip olduğunu, bu nedenle Irak'taki tüm parti ve toplulukların diyalog yoluna girmesi ve Irak'ı bu tehlikeli durumdan kurtarmak için çabalarını yoğunlaştırması gerektiğini ifade etti.

Başbakan: "Karşılıklı güvene dayalı her müzakereyi destekleyeceğiz"

Taraflar arasında olası müzakere görüşmelerine değinen Başbakan Mesrur Barzani ise Kürdistan Bölgesi hükumetinin, Irak'ın tüm bileşenleri arasında karşılıklı güvene dayalı her türlü müzakereye desteğini dile getirdi.

Başbakan konuşmalarında, Irak'taki bileşenlerin birçok ortak çıkara sahip olduğunu vurgulayarak, bu çıkarların sorunların çözümünün temeli olabileceğini ifade etti.

Öte yandan görüşmede anayasanın esas alınmasının tüm bileşenlerin çıkarına olduğunu belirten Başkan Mesrur Barzani, anayasanın uygulanmasının Irak'ı kalkınma ve ilerleme yoluna sokacağını belirtti.