image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas ile önemli bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Ağırlıklı olarak, Belarus-Polonya sınırındaki göçmen krizinin ele alındığı görüşmede Başbakan, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı’ndan Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin reform politikasına destek olmalarını isteyerek, ikili ticari ilişkilerin gelişmesi ve Avrupalı yatırımcıların Kürdistan Bölgesi’nde daha çok yatırım yapması temennisinde bulundu.

Belarus-Polonya sınırındaki göçmenlere Avrupa Birliği ülkeleri tarafından gerekli yardımların sunulması gerektiğini dile getiren Başbakan, AB üyesi ülkelerin göçmenlere gerekli yardımların yanı sıra transit geçiş yardımında bulunmasını istedi.

Uluslararası insan kaçakçıları ağının, göçmenleri siyasi amaçlar doğrultusunda kullandığına vurgu yapılan görüşmede Başbakan, 400’ü aşkın göçmenin gönüllü olarak Kürdistan Bölgesi ve Irak’a döndüğünü ve kısa bir süre içerisinde bir grup göçmenin daha geleceğini ifade etti.

Erbil ve Bağdat hükümetlerinin göçmenlerin gidişini önlemeye ilişkin aldıkları tedbirlerin de konuşulduğu görüşmede Başbakan, yasal olmayan göçe yönelik önelmler için Brüksel’den Erbil ve Bağdat’a gelecek AB teknik ekibine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Başbakan’dan Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin reform politikasına destek talebi!

Öte yandan Başbakan, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı’ndan Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin reform politikasına destek olmalarını isteyerek, ikili ticari ilişkilerin gelişmesi ve Avrupalı yatırımcıların Kürdistan Bölgesi’nde daha çok yatırım yapması temennisinde bulundu.

Başbakan, bu şekilde Kürdistan Bölgesi’nde iş olanaklarının artacağını kaydederek, uluslararası toplumun Kürdistan Bölgesi’ndeki sığınmacılara daha çok destek olması gerektiğini belirtti.