image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, gece saatlerinde terör örgütü IŞİD çetelerinin Kuleco’daki Peşmerge mevzilerine düzenlediği saldırı hakkında açıklama yaptı.

Başbakan yaptığı yazılı açıklamada, saldırıda şehit edilen Kahraman Peşmergelerin haberini almaktan derin üzüntü duyduğunu belirterek, “Şehitlerin ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Yüce Allah’tan şehitlerin ruhlarını cennette huzurlu kılmasını niyaz ediyorum” ifadesini kullandı.

Teröristlerinin bölgedeki güvenlik boşluğundan yararlanarak düzenlediği saldırıların ciddi bir sorun teşkil ettiğini belirten Başbakan, “Bu konuda insanları birçok kez uyardık. Bölgedeki güvenlik boşluğunu doldurmak içinIŞİD karşıtı Uluslararası Koalisyon Güçleriyle koordineli olarak Peşmerge Güçleri ve Irak ordusu arasındaki ortak güvenlik merkezleri bir an evvel hareke geçirilmelidir” dedi.

Mesrur Barzani mesajının devamında, “Peşmerge Bakanlığı, terör örgütü DAİŞ tehdidini sınırlaması ve önlemesi;  Peşmerge Güçleri ile sivil halkın zarar görmemesi için hazırlık yapmaya ve gerekli önlemleri almalıdır” açıklamasında bulundu.

Terör örgütü IŞİD çeteleri tarafından dün gece Kuleca’da düzenlenen saldırıda 5 Peşmerge’nin şehit olduğu kaydedildi.

Peşmerge Güçleri saldırıyı püskürtmeyi başarırken, bir araçta yaşanan patlama sonucu 5 Peşmerge şehit düştü, 4 Peşmerge de yaralandı.