image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, terör örgütü IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’nin öldürülmesinin örgütün eylemlerini bir süreliğine durduracağını ancak IŞİD’in tekrar eylemlere başlayacağını kaydetti.

Başbakan Barzani, ABD merkezli ABC News televizyonuna verdiği röportajda, Ebubekir Bağdadi’nin öldürülmesinin terör örgütü IŞİD’in bittiği anlamına gelmediği belirtti.

Mesrur Barzani, ABD güçlerinin Rojava’dan çekilme kararının bölgedeki IŞİD tehdidini artırdığını vurgulayarak, IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’nin öldürülmesinin Uluslararası Koalisyon ortaklarının uzun süredir hedefi olduğunu ve bunun edinilen istihbaratlar sonucunda gerçekleştiğini dile getirdi.

Söz konusu IŞİD lideri Bağdadi’nin öldürülmesinin teröre karşı büyük bir başarı olduğunu vurgulayan Başbakan, “Operasyonun başarıyla tamamlanmış olmasından mutluluk duyuyorum. Operasyonun başarılı olması için her istihbarat kurumunun kendisine göre bir rolü oldu. IŞİD bir süre toparlanamayabilir ancak bir süre sonra terörist eylemlerine başlayabilirler. Mesele günümüzde IŞİD, sadece Irak’ın bazı bölgelerinde eylemlerini yüzde 300 oranında artırdı” sözlerine yer verdi.

Başbakan ayrıca birçok terör örgütünün liderleri öldürüldükten kısa süre sonra tekrar örgütlendiğini bildiklerini belirterek, ABD’nin Rojava’dan çekilme kararını IŞİD’in yeniden toparlanmak için bir fırsat olarak değerlendirme yoluna gidebileceği uyarısını dile getirdi.