image

PeyamaKurd- Başbakan Neçirvan Barzani, en uygun bir zamanda Ankara’yı ziyaret edebileceğini ifade etti. Barzani Kürdistan topraklarının kullanılarak komşu ülkelere saldırı yapılmaması konusunda diğer örgütleri de defalarca uyardıklarını söyledi. 

Erbil’de bakanlar kurulu toplantısı ardından basın toplantısı düzenleyen Başbakan Neçirvan Barzani, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini söyleyen Başbakan Barzani, “Görüşmede Kürdistan Bölgesi ile Ankara arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi üzerinde duruldu” ifadelerini kullandı. 

Tek taraflı değil”

Barzani TSK’nin sınırın bu tarafından düzenlediği operasyon ve bombardımana ilişkin bir soruya ise:

“Gerek Türkiye ve gerekse başkası tarafların yaptığı operasyonlarda bazen siviller hedef oluyor. Sivil can kayıplarından dolayı endişe duyuyoruz.

Şöyle bir gerçek var ki PKK Kürdistan Bölgesi’nin büyük bir bölümü işgal ederek, buradan Türkiye’ye saldırılar düzenliyor. Biz buna karşıyız. Kürdistan Bölgesi topraklarından gerek İran ve gerek Türkiye’ye saldırılmasına karşıyız.

İran muhalif grupları ve PKK’den defalarda Kürdistan Bölgesi’nin topraklarından komşu ülkelere saldırı düzenlememesini talep ettik. Yapılanlar tek taraflı değil, burada PKK hatalı, halkin bunu bilmesi lazım” yanıtını verdi.